خانه / آشنایی با ویتنام / آشنایی با تاریخچه کلاه نون لا

آشنایی با تاریخچه کلاه نون لا

نون لا (Non la) که به نام کلاه مخروطی ویتنامی یا کلاه سنتی آسیایی هم شهرت دارد کلاهی با مجازی مخروطی است که از سابق های دور برای محافظت در برابر آفتاب و باران انتفاع می شده است. اگرچه این کلاه را آقایان هم استفاده می کنند، اما به دلیل ترکیب زیبایی که با لباس سنتی زنان ویتنامی ایجاد می کند خیلی ها آن را به عنوان کلاهی زنانه می شناسند. در ادامه در مقاله ی آشنایی با تاریخچه کلاه نون لا با ما همراه باشید.

 

آشنایی با تاریخچه کلاه نون لا

نون لا علاوه بر ویتنام، در کشورهای شرق و جنوب آسیا مثل بنگلادش، بوتان، چین، کامبوج، هند، اندونزی، ژاپن، لائوس، مالزی و …. هم استفاده می شود. زنان ویتنامی اغلب این کلاه زیبا را همراه با پیراهنی بلند (اغلب ابریشمی) می پوشند که ترکیب چشم نوازی تكوین می کند.

تاریخچه کلاه نون لا

کلاه مخروطی نون لا سمبل سنتی ویتنام است و همانند وحدت از لباس های سنتی ویتنام، تاریخچه و داستانی جالب و شنیدنی دارد. طبق افسانه و باورهای فولکلور ویتنامی، در روزگاران قدیم صرح های سیل آسایی شروع به باریدن کرد و هفته ها ادامه داشت. بارش باران باعث جاری شدن سیل در زمین ها و خانه ها شد و زندگی مردم زارع را مختل کرد. در این هنگام یکی از الهه ها از آسمان فرود آمد تا به مردم کمک کند.

افسانه ها می گویند که این الهه کلاهی اغلب بزرگ و مخروطی از چوب بامبو به سر گذاشته بود و این کلاه چندانكه بزرگ بود که تمام مردم روستا توانستند زیر آن جمع شوند و از بارش باران محافظت شوند. به این دیسیپلین آن الهه با پراکنده کردن ابرها به مردم کمک کرد تا به زندگی نرمال و جبلی شان برگردند.

آشنایی با تاریخچه کلاه نون لا

همچنین به آن ها شیوه کشت و زراعت برخی دانه ها را آموزش داد. به مباهات او یک نیایشگاه در آن سرزمین ساخته شد و مردم با استفاده از برگ ها و حصیرهای بامبو توانستند کلاهی مانند کلاه الهه بسازند. به این ترتیب، کلاه حصیری مخروطی به جزئی جدانشدنی از زندگی روزمره مردم تبدیل شد و به ویژه کشاورزان برای وقایت توجه در برابر آفتاب پرالتهاب و بارش مطر شدید از این کلاه استفاده می کنند.

انواع کلاه نون لا

از زمانی که نسخه اصلی و سنتی کلاه هزاران سال پیش به وجود آمده انواع مختلفی از آن مهیا و ناسازمند منظم شده است. در هر منطقه و شهر این کلاه با تغییراتی جزئی یا کلی همراه بوده است و در سفر به شهرهای مختلف ویتنام می توانید کلاه های مخروطی متنوعی را نظر کنید. طبق آداب و رسوم سنتی ویتنام، کلاه نون لا زنانه بزرگ تر و وسیع تر است، در حالی که عبارت سربالایی عرشه باز مخروط کلاه غیرتمندانه اغلب و لبه های آن کوچک تر است.

جالب است بدانید که علاوه بر ضدیت کلاه مردانه و زنانه، انواع مختلفی از کلاه نون لا برای مرتبه ها درجه ها بالای جامعه و ثروتمندان، کودکان، نظامی و كشوری ها، رهبان مذهبی، اهالی ناحیه ها مختلف و … اسلوب مند و نامنظم شده و استفاده می شود. در واقع، بیش از ۵۰ نوع کلاه نون لا در سرتاسر ویتنام وجود دارد. حتی با این که جنس اکثر این کلاه ها از حصیر بامبو است اما نوع چوب و حصیر هم می تواند متفاوت باشد و مردم هر كناره جانب با هربرگ و حصیری که در دسترسشان باشد مثل برگ خرما و … هم این کلاه ها را بسازند.

دو نوع از کلاه نون لا که بیش از بقیه شهرت دارد عبارتند از کلاه نون لا روستای چوآنگ در نزدیکی هانوی و کلاه بای تو (Bai Tho) متعلق به منطقه هو (Hue)، دارالملك سلطنتی سابق ویتنام. کلاه نون بای تو (Non Bai Tho) که به نام کلاه شعر هم شهرت دارد معمولا تصویری از بامبو یا چند بیت شعر در زیر لایه های حصیر دارد که در حالت عادی قابل رویت نیست و تنها وقتی مهر و قمر به کلاه بتابد می توان آن را دید!

طرز تهیه

کلاه حصیری و سنتی ویتنام یکی از بهترین سوغاتی هایی است که در سفر به این کشور می توانید تهیه کنید. حتی پیشنهاد می کنیم اگر در فصول گرم سال به ویتنام سفر کردید در طول سفر هم برای محافظت در هم طراز شمس از این کلاه ها تلذذ برخوردار شدن کنید. کلاه نون لا غالباً از حصیر و برگ های بامبو تهیه می شود و ساختار ظریف و منظمی دارد. قالب و فریم کلاه نون لا حسب معمول به صورت آماده تهیه می شود و مردم قصبه هم با تهیه این قالب ها کلاهشان را تادیه شده صاف می کنند.

آشنایی با تاریخچه کلاه نون لا

اگرچه این کلاه در هر منطقه به شیوه ای خاص تهیه می شود، اما معمولا ۱۶ ردیفه بامبوی گرد شده در فریم و چارچوبه قالب کلاه قرار می گیرند. این حصیرها از بالا و مرکز مخروط شروع می شوند و به تدریج طول آن ها بیشتر و بیشتر می شود تا به انتها و لبه های کلاه برسد. گام بعدی متصل کردن این حصیرها به تواء م است. هر کدام از این ۱۶ ردیف با استفاده از نخ ابریشمی به یکدیگر متصل می شوند و کلاه محکم و بادوام می شود.

در آخر، لایه ای از روغن تربانتین روی سطح داخلی و اندرونی کلاه مالیده می شود تا این کلاه در مقابل آب هم تا حد زیادی مقاومت داشته باشد و تا حدودی ضدآب بشود. به این ترتیب کلاه نون لا حصیری و سنتی ویتنام تجهیزشده و نامجهز استفاده می شود.

فرآیند ساخت کلاه نون لا از ابتدا تا انتها حدود ۴ ساعت طول می کشد. اما با وجود زحمت و فرآیند دست ساز ساخت این کلاه ها، قیمت ها چندان گران نیست و می توانید با هزینه ای کم یکی از آن ها را خریداری کنید. البته زحمت زیاد و قیمت تمام شده کم از طرفی باعث می شود ساخت آن ها برای تولیدکننده سودآور و منطقی نباشد و روز به روز افراد کمتری به کار ساخت این کلاه ها مشغول باشند. اما با این وجود، روستای چوانگ که یکی از معروف ترین کلاه های مخروطی ویتنام را تهیه می کند ۶ بار در ماه این کلاه ها را می سازد و به بازار عرضه می کند.

درباره ی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.